Jeśli chodzi o określanie kosztu strony, zawsze sprowadza się to do faktu, że otrzymujesz to, za co płacisz. Tańsza witryna będzie zawierała mniej treści i mniej funkcji, a droższe witryny będą miały wiele dodatkowych funkcji i udogodnień. Całkowite koszty witryny internetowej, takie jak funkcjonalne interaktywne elementy, które mogą obejmować multimedia, całkowicie zależą od tego, czego chcesz na swojej stronie i ile jesteś zdolny za to zapłacić.

Jaki jest średni koszt witryny w 2019 roku?

Podobnie jak inne towary i usługi, koszty związane z:

• projektowaniem,
• rozwijaniem,
• budowaniem.

 

Witryny uległy zmianie wraz z upływem czasu. Wartość jest znacznie inna w 2017 niż jeszcze przed paroma laty. Na pewno też w ciągu ostatnich lat tworzenie internetowego serwisu stało się bardziej usprawnione, przez co koszt witryny spadł – co oznacza, że dzisiaj strona internetowa jest to jeszcze skuteczniejsza inwestycja niż kiedykolwiek indziej, zwłaszcza dla nowych firm. Średni koszt strony internetowej, w szczególności podstawowych stron internetowych, jest obecnie niższy niż kiedykolwiek wcześniej.

O tym nie można zapomnieć w cenniku: responsywność

Responsywny projekt oznacza, że strona internetowa działa na komputerach stacjonarnych, tabletach i urządzeniach przenośnych. To elastyczny projekt spowodował, że koszt witryny nieco wzrósł. Konieczność posiadania strony internetowej o elastycznym dopasowaniu jest jednym z powodów rosnącej różnicy pomiędzy najwyższymi i najniższymi kosztami strony internetowej.

Odpowiednie projektowanie stron internetowych

Mimo, że projektowanie dostosowane do wymagań wywarło duży wpływ na wzrost cen witryny o około 20%, na pewno nie jest to coś, na czym osoby planujące strony internetowe powinny oszczędzać. Różnice w funkcjonalności najlepiej widać na przykładzie porównania stron statycznych HTML/CSS i dynamicznych CMS.

Tańsze: strony statyczne

Ich specyfika polega na tym, iż nie zmieniają wyglądu ani zawartości po każdym wywołaniu, a do jakichkolwiek zmian potrzebne są manualne działania programisty poprzez kod.

Droższe: strony dynamiczne

Ich zawartość oraz wygląd dostosowują się do warunków i środowiska interakcji z użytkownikiem. Czasem ma to miejsce przez użycie języków skryptowych jak np. JavaScript, a czasem poprzez kompilację dynamicznej zawartości na serwerze.

Główna różnica między statycznymi i dynamicznymi stronami WWW

Chodzi o technikę wytwarzania, gdzie strona statyczna stanowi częścią składową większego serwisu internetowego, za jej przygotowanie odpowiada wcześniej twórca już od etapów projektowania i przygotowywania. Natomiast strona dynamiczna jest generowana na bieżąco przez serwer HTTP w oparciu o zmienne i parametry przekazane przez przeglądarkę.

Przykładowe ceny

• Strona wizytówka: 300 – 1200 zł
• Strona statyczna HTML: 700 – 1200 zł
• Strona CMS (tańsze statyczne, droższe dynamiczne): 1000 – 4500 zł

Widać zatem wyraźnie, w co i dlaczego dzisiejszy przedsiębiorca powinien zainwestować – traktując stronę internetową jako ważną inwestycje, a nie zło konieczne.